Fotografování mobilem pomalu, pomaloučku dobývá svět – ne, nechci tvrdit, že zrcadlovky mají namále – ale přeci jen: nad focením s oním přístrojem, co byl kdysi jen na telefonoví, už není možné jen tak mávnout rukou… A čím dál tím více o chytrých mobilem mluvím i na svých fotokurzech….
Pojďme se podívat, co se vám má honit hlavou, pokud ze svého stroje chcete vymáčknout co nejvíc. (A tentokrát zůstaneme u operačního systému Android a telefonů střední řady).
Pozor, tento článek je z počátku roku 2013, tedy už je hodně zastaralý, a nechávám ho zde spíš z nostalgie (a snad ho brzy aktualizuji) – pokud patříte k příznivcům výrobů s jablkem, tu je mnohem novější a podrobný návod Fotografování iPhonem – tipy, triky, recenze.
Zkuste programy s HDR – často dost pomohou
V „klasickém“ focení zrcadlovkou je HDR velká móda a tak trochu frajeřina. Při fotografování mobilem může – možná trochu nečekaně – být důležitou pomůckou, která vám pomůže vytáhnout z foťáků lepší fotky, než při focení v normálním režimu. A co to je to HDR? Zjednodušeně řečeno: foťák udělá tři snímky za sebou – jeden tmavší, druhý normální a třetí světlejší. Aplikace poté snímky spojí v jeden snímek, který má v sobě obrazové informace ze všech tří fotografií, a může být prostě hezčí (jen to nepřežeňte s barvami, jinak to bude omalovánka). Zkuste třeba aplikaci pro Android jménem HDR Camera (případně její placenou verzi HDR Camera+) nebo Pro HDR Camera (placená).
Čtěte též: Fotografování mobilem: Naučte se nastavovat ISO!Naučte se „chápat“ váš mobil
U fotografování s „normálním“ foťákem je vždy důležité znát jeho silné a slabé stránky. U focení mobilem toto pravidlo platí stonásobně. Vciťte se do něj – foťák má malý čip i objektiv má malý, a netrapte ho tedy vysokými požadavky (ale zase ho nepodceňujte, umí toho dost). Co z toho plyne v praxi? Vězte, že nejlépe se mu prostě bude fotit za dobrých světelných podmínek. To prostě čip zvládne nejlépe. Ostatně, to jste si už asi všimli, že fotky ze slunečného dne jsou vždy hezčí, než když se snažíte vyfotit něco vpodvečer nebo za deště. Je to zkrátka technický limit: čip ve špatných podmínkách toho tolik nezvládne (a fotky jsou třeba rozmazané). „Naslouchejte mu“ – a foťte, když to má cenu.
„Divoké“ úpravy mohou opravdu pomoct
U klasického fotografování je většinou lepší nepouštět se do divokých experimentů s úpravami fotek, u focení obyčejnými mobily to zcela neplatí. Naopak – chytré programy dokáží fotkám výrazně pomoci a dotáhnout nedokonalosti. Samozřejmě, s realitou fotka často nemá nic společného, ale alespoň se na ní dá dívat. A co zkusit? Rozhodně Instagram. Sám nemám rád „módní“ záležitosti, ale tento „hit“ mě tedy vlastně opravdu překvapil – algoritmy jeho předefinovaných úprav jsou opravdu pozoruhodně funkční a fotkám dokáží pomoci. Podobných programů je pro Android samozřejmě celá (bezmála nekonečná) řada. Experimentujte!
Nezapomínejte: focení jako focení
Jak vždy říkám na svých kurzech: je jedno čím fotíte, vždy musíte alespoň trochu vědět, co se ve vašem fotoaparátu děje. U fotografování mobilem je hodně důležité chápat, že i tam je parametr zvaný „čas“ (neboli rychlost závěrky). Tedy doba, po jakou na čip „pouštíme světlo“. Čím horší světelné podmínky (tedy: méně světla), tím tento čas bude delší a fotky se budou snáze rozmazávat. V praxi z toho plyne: nenadávejte mobilu, že fotky za šera či deště jsou mázlé. Nemůže za to – prostě ho nutíte užívat dlouhý čas. A blesk vám moc nepomůže – i tady platí pravidlo z „velkého focení“: fotky přisvícené bleskem většinou za moc nestojí.
Zkoušejte různé aplikace – někdy to stojí za to
Chytrý telefon má v sobě nahranou základní aplikaci a většinou bývá velmi dobrá – už jen proto, že výrobce zkrátka ví, jak nadimenzovat software pro konkrétní typ telefonu s Androidem. Na druhou stranu, existuje mnoho (zadarmo i placených) aplikací, které vám mohou usnadnit život a přivést k lepším fotkám. Platí samozřejmě, že hodně „fotoaparátových“ aplikací vám bude vnucovat to, co nepotřebujete. (Například zoom – budete mít sice radost, že můžete zoomovat jako s normálním foťákem, ale ouha, je to samozřejmě zoom digitální a výslednou kvalitu fotky dosti ohrožující). Zkuste třeba aplikaci Camera FV-5 Lite (či spíš placenou Camera FV-5). Nabízí mnoho užitečných „čudlíků“ – mně se nejvíc hodí, že mohou přímo z displeje nastavovat korekci expozice a tedy říci mobilu: vyfoť to to světlejší/tmavší.
Poznámka: Snímky jsou z mobilního telefonu Samsung Galaxy Ace 2 a nejsou upravovány mimo telefon.
Může vás zajímat: About cell phone cameras on our English language site…
A jak vlastně funguje to HDR? Na následujících obrázcích uvidíte, jak i v protivném a špatném počasí proces dokáže přece jen něco „vytáhnout“.
A ještě jedna dvojice k „magickému“ Instragramu… Prostě to focení mobilem má něco do sebe, že?
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám mobil Xperia Z1 compact – u některých fotek mi rozmazává okraje bíle barevných ploch, zejména oblečení. Čím to je a jak se to dá eliminovat? Dříve jsem měla HTC a takový efekt jsem nepozorovala.
Děkuji! Máte zajímavé stránky 🙂
A.
Dobrý den, moc rád bych pomohl, ale toto nebude klasicky fotografický problém, ale spíš nějaká chyba zmíněného telefonu, případně nějaký chyták ve specifických okolnostech konkrétních fotek… Tedy se omlouvám, že umím poradit… JR