Rok jinak – krátký průvodce

Co to je Rok jinak? Proč stojí za to se do něj přihlásit? Přečtěte si rady účastníka jednoho z minulých kol, Honzy Rybáře.

Rok jinak - ilustraceRok jinak je především skvělá věc – kolikrát za život se vám stane, že vám někdo řekne: „Jdi na rok dělat něco zcela jiného – to, co chceš jen a jen ty –  a vůbec se při tom nemusíš bát, z čeho budeš splácet hypotéku.“?

Věcně řečeno, Rok jinak je grantový program Nadace Vodafone, který špičkovým profesionálům umožní, aby na rok šli pracovat do neziskovky a – což je podstatné – zaplatí jim plat z jejich předchozího zaměstnání (jste-li OSVČ, nezoufejte, jen dohledejte své daňové přiznání).

No a pro neziskovky to je zase šance ulovit někoho, koho opravdu potřebují a na koho by jinak neměli peníze. (Nu ano, o penězích se obecně moc mluvit nemá, ale tedy to je prostě důležité.)

Rok jinak jsem absolvoval v roce 2011 v neziskovce BEZK v projektu Ekolist.cz, tedy v unikátním (tj. nestranném) serveru o životním prostředí.

No a protože se mě lidé ptají, co to ten Rok jinak vlastně je, tu jsou moje – subjektivní  a heslovité – odpovědi.

Jan Rybář  (jan.rybar@amaze.cz)

Blog účastníků Roku jinak, jehož jsem správcem, najdete na blog.idnes.cz

 

Co je a není Rok jinak:

1. Rok jinak skutečně existuje

Rok jinak ilustraceJste mírně podezíraví ke všemu, co nabízejí velké korporace (jako třeba Vodafone)? Já též. Ale Vodafone-Nevodafone, Rok jinak je opravdová věc. Žádnou skrytou agendu za tím nehledejte. Nadace Vodafone je dílem nezávislá organizace. Vlastně taky „neziskovka“. Vážně.

2. Rok jinak je pro neziskovky, ale…

rok jinak ilustraceSamozřejmě, je to šance pro neziskovky, ať už dělají cokoliv. Prostě si mohou říct, kéž bychom tak na ten rok mohli přetáhnout nějakého opravdového borce.  V nadaci občas neziskovkám říkají:  „Nebojte se vybrat někoho opravdu dobrého. Že má plat 100 000 Kč? Nevadí – pokud to bude stát za to, zaplatíme vám ho.“

3. …ale i žadatel se hodně počítá

Rok jinak - ilustraceKdyž jsem se hlásil, říkal jsem si v duchu i nahlas: Skvělé, pomůžu neziskovce. Ale jen v duchu jsem dodával, že to bude báječné i pro mě, protože po dvaceti letech vypadnu z kolotoče velkých médií. Nyní se to už „smí“ říkat i nahlas. Rok jinak neznamená jen pomáhat neziskovkám. I špičkovým profesionálům má prostě pomoct přesměrovat se a – chcete-li – začít nový život.

4. Rok jinak je prostý: nápad je základ

Rok jinak - ilustraceNeřešte příliš prkotiny, soustřeďte se na jediné: na ústřední myšlenku projektu, který s neziskovou napíšete. Parametry jsou jednoduché:  neziskovka za ten rok musí nasát vaše know-how. A mělo by vzniknout něco, co s vaším odchodem neskončí a bude v nějakém smyslu obecně prospěšné. Tečka. Že to je jednoduché? Zkuste ten nápad vymyslet. Uvidíte, že tak snadné to zase není…

5. Rok jinak je přímočarý

Rok jinak - ilustraceVyslovte před někým z neziskovky klíčová slova jako Full Proposal nebo Benefit-7, poblednou a začnou se třást. Jde o slůvka související s psaním grantových žádostí, což obvykle obnáší měsíce tortury psaní a následných bezesných nocí, zda jste nějakou z milionu kolonek nevyplnili špatně. V tom je Rok jinak geniálně prostý. Žádost je krátká, projekt se dá napsat doslova za jedno odpoledne, za prkotiny vás nikdo peskovat nebude. Chce to je jediné: skvělý nápad – viz bod výše.

 

Co Rok jinak není:

6. Rok jinak nechce zachránit svět

Rok jinak - ilustraceRok jinak je prost velkých frází, že je třeba spasit svět. Protože, což říkám já, velké věci jsou tvořeny věcmi zcela malými. Nevymýšlejte  – mohu-li radit – nutně velikášské projekty s megavizemi. Nikdo to po vás nechce. Malý krásný regionální projekt někde v zapadlých horách se počítá možná víc, než projekty globálně-spasitelské.

7. Rok jinak není zvěřinec Vodafonu

ilustrace tygr rok jinakTohohle jsem se vážně bál – říkal jsem si, že když to vyhraju, budu muset třeba do televizních kamer říkat, že Vodafone je fajn. Ale nikdo po mě nikdy nic podobného nechtěl. Nikdy jsem se ukazovacím medvídkem velké korporace nestal. A nejen já, ani žádný z jiných účastníků. Proč? Protože by pak přestal platit bod 1 (viz výše). A přestalo by to celé fungovat.

8. Není zdrojem peněz pro neziskovky

rok jinak ilustrace penízeNeziskovky v posledních letech bojují o peníze mnohem víc, než v dobách mírně vzdálenějších. A tak třeba by někoho mohlo napadnout, že by prostě tím profesionálem mohl hezky zaplácnout nějaké již více méně existující místo. Jenže takový projekt nemá šanci. Musí vzniknout něco nového, napínavého, prostě dobrého.

9. Rok jinak není nedosažitelná loterie

kostky ilustrace Rok jinakPřed časem mi jeden známý říkal: „My se nikdy nepokusili žádat, protože se bojíme, že to je pekelně elitní záležitost.“ To je ovšem špatná úvaha – snad neprozradím něco tajného, ale žádostí se každý rok sejde plus minus šedesát až sto. Z nich je na první pohled špičkových třeba 20. A šest nebo sedm projde sítem (tvrdých) osobních pohovorů. To přece není špatné, že? Zkrátka: šance je VELMI reálná.

10. Rok jinak není na rok

hodiny ilustrace rok jinakV jednom Rok jinak nesporně funguje: nasměruje vás a nakopne někam úplně jinam. Já se původně chtěl vrátit do médií. Ale lidé v neziskovkách mají jedno společné: dělají to, co je opravdu baví. A za ten rok jsem se přesně k tomu nasměřoval i já – a založil malou agenturu Amaze.cz, dělám, co dělat chci (třeba mediální tréninky pro neziskovky) no a mám se prostě fajn.
No za to ten rok vcelku stojí, ne?

Ilustrační fotografie: www.dreamstime.com

 

2 komentářů

  1. Magdalena Flaksová

    O projektu jsem slyšela a velmi se mi líbí. Věřím, že změnu mohou pocítit obě strany, proto si říkám, proč výměna nefunguje také obráceně. Myslím, že i lidé z neziskovek by mohli příznivě ovlivnit prostředí firem. Co si o tom myslíte? Neuvažuje se o něčem podobném?

    • Dobrý den! Díky za dotaz – pokud vím, on před časem běžel „Rok jinak naruby“ (byť jen na pár týdnů nebo měsíců…). Zajímavé to každopádně bylo… JR

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*