Jaký si pořídit program na úpravu fotografií? Stačí nějaký zadarmo? A co opravdu používám? Na to vše se pokusím odpovědět v tomto článku…
Programy na úpravu fotek patří k častým oříškům, které trápí začínající fotografy a otázka “co vybrat” patří k evergreenům mých kurzů fotografování už více než 13 let. Mimochodem: První verze tohoto přehledu se objevila v dubnu 2015, a od té doby je samozřejmě (skoro) vše jinak.
V čem vlastně upravovat fotky? Jaký program nám dokáže nabídnout rozumné funkce, ale nezruinuje naši peněženku? Nebo to zvládneme zadarmo třeba s pomocí umělé inteligence?
Na začátek je třeba konstatovat to podstatné: Upravovat fotky je prostě nezbytné a vy to zkrátka dělat musíte – než se stihnete vyděsit, rychlé uklidnění: umět a dělat musíte úpravy rychlé, zběžné, pár vteřin trvající. A ano, přitom platí, že je mnoho situací, kdy se bez úprav obejdeme, třeba při focení lidí, kdy se s trochou snahy dá vše vyfotit více méně dokonale.

Ještě podrobnější přehled najdete na mém specializovaném webu Fotoguru v článku Nejlepší programy na úpravu fotek.
Mnoho let platilo, že pokud to myslíte s focením vážně, dříve či později neutečete Photoshopu či Lightroomu, na úpravy obyčejnější jsem doporučoval Zoner (viz následující odstavce). V posledních letech však velmi razantně do hry vstoupili další hráči, například Luminar Neo nebo Affinity Photo. A je možné, že za rok dva se hlavní nástroj bude pro mnoho lidí jmenovat ChatGPT (což je však na samostatný článek).
Druhou věcí je samozřejmě rychlý nástup mobilních telefonů, které změnily ve focení snad úplně vše – a i na mých kurzech focení mobilem nebo fotokurzech s iPhonem si pochopitelně s úpravami hodně hrajeme, i aplikace pro úpravu fotek však nechme na jiný článek.
A poslední konstatování: když vznikaly první verze tohoto článku, začínal jsem různými šikovnými programy zdarma. Nyní už je doba jiná a mírně cynicky řečeno: pokud má něco obstojně fungovat, je třeba to zaplatit. Ideální to není, ale je třeba se s tím smířit.
1. Photoshop (PC / MAC) – skvělý, drahý, náročný
web: Adobe Photoshop
Photoshop je synonymem úprav fotek a jeho pozice se dá shrnout do jedné věty: pokud se chcete fotografování věnovat opravu vážně a vášnivě, před Photoshopem opravdu není snadné utéct.
Na druhou stranu, zcela upřímně, pokud začínáte, zkuste si budoucnost přece jen bez Photoshopu naplánovat. Proč? Protože před časem velmi dramaticky zdražil. V oblíbeném balíčku s Lightroomem nyní stojí přes 24 EUR měsíčně (a samostatně stojí v danou chvíli ještě víc, což, ano, nedává moc smysl).
Popisovat, co umí, by bylo asi trochu mrhání časem a místem – umí vše a vaše zkoumání jeho možností nebude nikdy u konce, léta a léta se budete něco učit a nadšeně objevovat.
Pojďme spíš tedy vypíchnout, jeho “slabé stránky”, tedy důvody, proč ho nepoužívat. Jedním z hlavních je, že naučit se ho ovládat je běh na opravdu dlouhou trať. Než si ho pořídíte, položte si otázku, zda ho opravdu potřebujete a zda jste schopni investovat hodiny a hodiny do zvládnutí základních úprav.
Anebo z jiné strany: pokud se nechystáte retušovat složité portréty nebo trávit mnoho času editováním mořských útesů a vrstvit na sebe bezpočet tzv. vrstev, Photoshop nepotřebujete. S trochou snahy najdete jiné dostačující řešení.
2. Lightroom (PC / MAC) – skvělý na úpravy i třídění
web: Adobe Lightroom
Lightroom (či celým jménem Adobe Photoshop Lightroom) byl dlouho tak trochu přehlížený, protože si začátečníci říkali “Každý fotograf potřebuje Photoshop, někde jsem to četl”. Leč to je nesmysl (viz výše) – a právě Lightroom je pro začátečníky (i pro pokročilé, kteří nechtějí podnikat složité úpravy ve vrstvách) velmi platnou a zcela skvělou alternativou.
Pravda, ve zcela první verzi tohoto přehledu z roku 2015 stála věta “Nyní se dá koupit nejnovější Lightroom 6 za cca 3 800 Kč. A dá se koupit “v krabici” jednou provždy”. To byly časy! Nyní už je dávno pouze v předplatném, a i zde platí bolestný fakt, že balíček s Photoshopem, který používají armády fotografů po celém světě, drasticky zdražil. Lightroom se dá nicméně samostatně koupit za necelých 15 EUR měsíčně, což je stále hodně, ale platná varianta to rozhodně je.
Lightroom je zcela ideální na ony “rychlé úpravy”, které například v mém případě tvoří 90 procent všeho, co dělám. A rychle dodejme, že Lightroom je navíc zcela skvělým programem na třídění a katalogizaci fotek. Přesně řečeno: pro mnohé je především právě tím: nástrojem, v němž je možné udržovat ve skvělém řádu i desítky či stovky tisíc fotek (a úpravy jsou až na druhém místě).
V životě profesionálů i akčních amatérů tedy fungují Lightroom a Photoshop v nezastupitelném bratrství: Photoshop na úpravy, Lightroom na třídění, import, uspořádávání (a případně rychlé úpravy). Ale zároveň platí, že postupem času se přízeň výrazně posunula směrem k Lightroomu.
K čemuž ještě důležité upozornění: tento program existuje ve dvou podobách, Lightroom jako takový je nyní především cloudovým nástrojem, já však nadále používám starý dobrý desktopový Lightroom, který se nyní jmenuje Lightroom Classic.
3. Zoner Photo Studio X (PC) – tak trochu národní poklad
web: www.zoner.cz
Když se mě někdo, kdo si právě koupil svůj první foťák, optá, v čem upravovat fotky, doporučím jako jednu z nejrozumnějších variant Zoner. Tahle brněnská firma totiž opravdu patří k rodinnému stříbru – ale kvůli tomu ji nedoporučuji (i když trochu tedy taky…).
Osobně znám tvůrce Zoneru a opravdu si jich vážím. A mám k jejich práci upřímný obdiv. Kdysi se dal Zoner koupit za cca 1500 Kč „v krabici“, tedy navždy, nyní to jde už jen na předplatné, za 1499 Kč za rok (případně 149 Kč za měsíc).
Nabízí opravdu vše, co je potřeba pro i velmi pokročilé úpravy a třídění fotek. I zde však, podobně jako u Photoshopu platí, že jeho zvládnutí vyžaduje poměrně hodně energie a času. Ale stojí to za to.
Velkou výhodou je i podpora v češtině, opravdu rozsáhlá komunita uživatelů a také velmi propracovaný systém tutoriálů.
A hlavní nevýhoda? Funguje pouze na počítačích s Windows, tedy my uživatelé Maců máme smůlu.
4. Luminar Neo – rychle stoupající hvězda
web: Luminar Neo
Luminar Neo dnes patří mezi dva až tři hlavní konkurenty dvojice Photoshop/Lightroom. Testuji ho poctivě mnoho let a opravdu myslím, že to je alternativa velmi rozumná.
V některých oblastech – včetně používání místy až trochu divokých postupů umělé inteligence – dokáže být výrazně dál než třeba Lightroom. A není pochyb, že kvůli dramatickým změnám v ceně produktů Adobe jeho popularita ještě poroste.
Jeho výhoda je právě i ve schopnosti rychle nasazovat složité koncepty umělé inteligence, byť, přiznejme, někdy to dělá trochu zbrkle. Což je možná jediná zásadnější výtka – občas mám dojem, že by neškodilo trochu počkat s uváděním nových funkcí a vše doladit.
Na druhou stranu: nesporně platí, že jde o velmi sofistikovaný a pokročilý nástroj nové generace, který rozhodně stojí za vyzkoušení. K čemuž důležitá poznámka: rozhodně vyčkejte na nějakou slevu – Luminar Neo má poměrně velmi intenzivní (až agresivní) marketing a jednou za čas opravdu zásadní slevy. V okamžiku psaní tohoto článku (duben 2025) je ve slevě možné ho koupit za zhruba 1200 Kč za rok, případně 2200 Kč navždy. Tedy počkat se vyplatí.
Případně doporučuji navštívit články o Luminaru na mém webu Fotoguru.cz a nesporně platí: Luminar rozhodně vyzkoušejte, má i zkušební verzi.
5. Affinity Photo 2 – velmi schopný konkurent Photoshopu
web: Affinity Photo 2
Affinity, nebo nyní spíše už Affinity Photo 2, je dalším z možných alternativ k Photoshopu/Lightroom, na který jeho věrní fanoušci nedají dopustit. Podobně jako Luminar nabízí opravdu širokou paletu toho, co je možné dělat a jak je možné upravovat drobnosti nebo dělat opravdu sofistikované a komplexní retuše.
I zde je samozřejmě možné vše vyzkoušet a vždy sympatické mi na Affinity bylo to, že nabízí jen a pouze verzi “navždy”, žádné předplatné. I když tedy: jak název s číslovkou 2 napovídá, jednou za čas prostě tvůrci rozhodnou, že vše přejmenují a k obnově se pak musí odhodlat i ti s “doživotní licencí” (Luminair v tomto býval proslulý).
Každopádně jde o sympatický a velmi schopný nástroj, jehož obliba bude dle mého růst kvůli již několikrát zmíněné “drsné” cenové politice Adobe. I zde platí, že se vyplatí počkat na nějaké slevy, oficiální plná cena je v tuto chvíli 1700 Kč pro Windows i Mac.
A co nabízí Affinity? Bylo by asi zbytečné vše vyjmenovávat, ale podstatné je, že je možné používat široké spektrum postupů pro rychlé základní, ale i velmi sofistikované úpravy. Tedy ano, pokud jste na začátku vaší fotografické cesty, i tohle je nesporně jedna z možností s čím spokojeně mnoho let fungovat.
Nástroj je též možné vyzkoušet, jen je občas potřeba trochu hledat, jak se k testovací verzi dostat – ale existuje a funguje, tedy pokud ji nemůžete najít, nebojte se napsat na podporu, navedou vás.
6. Fotky (Mac) – skvělý software přímo v operačním systému
web: App Store
Pokud používáte počítač od Applu, rozhodně nezapomeňte alespoň vyzkoušet aplikaci Photos / Fotky. To je taková ta aplikace, kterou v Macu občas lidé přehlédnou, ač na iPhonu s ní pracují každý den.
Ano, chyták je trochu v tom, že opravdu smysl má zejména v propojení světa mobilů a naplno bude fungovat, pokud máte zaplacený iCloud – a můžete pak tedy hravě pracovat na desktopu s těmi samými soubory jako v iPhonu.
Každým rokem trochu přibývá funkcí, které jsou k dispozici, a je pravda, že některé z nich vlastně nikde jinde nejsou. Například: pokud jste někdy toužili vypnout nebo upravovat snímky s portrétním módem, právě Fotky jsou jediný nástroj mimo iPhone, který to umí.
A najdete zde také různé základní i pokročilejší nástroje – úrovně/levels, úpravy expozice, vytažení stínů, hrát si můžete se sytostí, kontrastem, vyvážením bílé, prostě se vším, co byste čekali od slušného programu. Ba dokonce najdete i klonovací razítko nebo retušovací štětec.
Pozoruhodné je, že ač těch šoupátek a čudlíků je mnohem méně než třeba v Zoneru nebo Lightroomu, jsou to přesně ty, které potřebujete použít v 99 procentech běžných úprav. Tedy hurá, tady vlastně netřeba nic řešit, nic kupovat nebo stahovat.
7. Polarr – král programů na úpravu fotek zdarma
web: Polarr.com
Polarr býval můj velký oblíbenec – jednu dobu jsem ho doporučoval jako nejlepší startovací nástroj, na němž si mohli začínající fotografové vyzkoušet, jak rychle a elegantně začít upravovat fotky. A to zadarmo.
Nyní už si tolik slávy nezaslouží – prostě proto, že – viz výše – doba šikovných nástrojů zadarmo už pominula a drtivá většina jeho pokročilejších funkcí už je za peníze. I tak platí, že pro opravdu základní úpravy smysl dává, ale zcela upřímně: moc toho nečekejte.
Smysl má koupit si jeho plnou verzi v tom případě, že byste třeba hledali nějaký rozumný nástroj na retuše obličejů do mobilu. V tom je opravdu velmi dobrý a licenci je možné používat napříč zařízeními.
K čemuž dodejme, že v danou chvíli Polarr chystá novou verzi zvanou Polarr Next, která by měla všechny ty oblíbené funkce posunout někam ještě dál. Zkrátka: Polarr si nadále naši pozornost zaslouží a uvidíme, co nabídne v dalších měsících a letech.
8. Adobe Photoshop Elements (PC / MAC) – tradiční, ale drahý
Jednu dobu se program Photoshop Elements povaloval v mnoha domácnostech, protože byl součástí balíčků (koupili jste foťák a k němu dostali software). Nyní už ta doba pominula a s ní i sláva Photoshop Elements. Což je trochu škoda – rozhodně patří na seznam šikovných programů.
Jak název napovídá, je to vlastně hodně, hodně okleštěný Photoshop. Nabízí například i práci s vrstvami, což se docela hodí. Byť – upřímně – ti, co chtějí pracovat už na této vyšší úrovni stejně budou používat Photoshop “dospělý”, nebo spíš sáhnout po něčem alternativním.
Na straně mínusů je též cena – v danou chvíli tento program stojí 100 EUR s licencí na tři roky. Je to hodně, je to málo? Zcela upřímně, spíše bych energii i peníze v této době věnoval už nějakému jinému nástroji.
9. GIMP (PC / MAC) – skvělé funkce, zadarmo, ale trochu nešikovný
web: www.gimp.org
GIMP tu nemůže chybět – je to legenda mezi programy na úpravu fotek. Po mnoho let vznikal a vzniká jako komunitou vyvíjený software s velkou ambicí být alternativou Photoshopu – a to zadarmo, jak to u podobných projektů bývá. V posledních letech však začal rychle ztrácet dech. Nejspíš i proto, že vývoj podobných nástrojů je nesmírně drahý.
Na jaře 2025 přišla další nová verze, která vypadá zajímavě, ale stále si myslím, že zlatá doba GIMPu, v níž byl na každém druhém počítači, je nenávratně pryč. Ano, umí toho hodně, ano, zkušení borci v něm zvládnou skoro vše, ale je prostě hodně těžké k němu najít cestu.
Já ho před lety chvíli cvičně používal, pak jsem ale ztratil nervy a dnes ho nikomu s čistým svědomím doporučit nemohu: k ovládnutí potřebuje stejně energie jako Photoshop, ale prostě jsem si jist, že tu energii je lepší vynaložit někde jinde… Ale třeba jsem nespravedlivý…
10. Capture One – skvělý nástroj pro náročné
web: CaptureOne.Com
Capture One je další z nástrojů, které zde musím zmínit. Je to trochu alibismus, protože kdybych to neudělal, velmi rychle by mi jeho fanoušci v komentářích vyčinili. Tedy ano, Capture One patří k programům, které mají pro mnoho uživatelů až kultovní roli.
Tradičně vždy patřil ke špičkovým nástrojům pro úpravu rawů a labužníci vždy tvrdili, že to zvládal a zvládá lépe než produkty z dílny Adobe. Já ho nikdy systematicky nepoužíval, ale nepochybuji, že je opravdu velmi cenným nástrojem – čas od času ho otestuji a je pravda, že toho nabízí opravdu hodně.
Má, mimochodem, i specializované nástroje pro jednotlivé typy foťáků a majitelé značek Fujifilm a Sony mají základní verzi zdarma. Zkrátka: není pochyb, že za vyzkoušení stojí i on.
A mnoho dalších…
Samozřejmě existuje řada dalších nástrojů, které mají vždy své velké příznivce a nezlomné fanoušky. Patří k nim například RawTherapee, Pixelmator nebo třeba nesmrtelný XnView. To už se ale posouvám do zóny, která má vždy zejména pro začátečníky nějaký háček nebo omezení.
Tedy držím palce, ať se úpravám daří! A napište, co vám slouží nejlépe.
Pěkný přehled, ale možná bych ještě nějak u těch programů vypíchl, jestli a která verze programu umí upravovat RAW. Vím že to umí Zoner Photo Studio PRO, ale verze bez „PRO“ to neumí. A ty právě bývají občas i zadarmo.
A pak ve výčtu chybí často opomíjený Corel PhotoPaint (je součástí balíku CorelSuite resp. CorelDraw a stojí různě, podle verze – domácí a studentská kolem 2000). Sice jsem toho v něm moc neudělal a po krátkých pokusech se zase vždycky vrátím k Zoneru, ale Corel umí i RAW a také práci s vrstvami. I když mi připadá trochu těžkopádný.
Gimp je kapitola sama pro sebe. Vývojáři chtěli asi uživatele potrestat: „Když to chcete zadarmo, holoto lakomá, tak vám to aspoň uděláme úplně jinak, než jste z jiných programů zvyklí…!“ Pokud vím, tak ke Gimpu je k dispozici i nadstavba UFRaw, která právě přidává schopnost zpracovávat přímo RAWy.
Adobe bojkotuji.
Díky za komentář, to je samozřejmě dobrá poznámka o Rawech.. měl jsem dojem, že i ty Free verze Zoneru nějaké základní funkce úprav RAW umí, ale mohu se mýlit… prozkoumám! Nu a jasně, Corel, to je klasika, ale nikdy mi k srdci moc nepřirostl, ale možná to je chyba… zdravím! JR
Prima článek, chybí mi tu Nikon Capture (NX2 nebo NX-D). A souhlas s kelley – program co neumí editovat RAW je i pro pokročilějšího amatéra úplně nanic. Gimp je možná legenda, ale používat se nedá, to tak šlo před 10 lety mezi počítačovými geeky, ale dneska je to SW dinosaurus
Máte pravdu, tyhle softwary bych též měl zařadit… učiním tak při nějaké další revizi… Díky, JR
Jen poznámky:
U Zoneru se mi selektivní zesvětlování daří celkem běžně.
GIMP se, pravda, ovládá jinak, ale že by byl nešikovný…
K organizaci je celkem šikovná Picasa. Na úpravu úplně vhodná není. Ale umí vyhledávat a pojmenovávat obličeje (což se může hodit) a má jedinečné prohlížení náhledů, kde se dá rolovat „přes adresáře“, takže se nemusí kliknout na adresář, prohížet a když tam fotka není, nemusí se klikat na další adresář. To mi přijde jako hodně prima vychytávka.
Díky díky! Možná trochu Zoneru křivdím a nebo jsem nešikovný – prostě mi při selektivním zesvětlování ona oblast vždy vypadá jako trochu vyleptaně… Nu a jasně, Picasu jsem nezařadil, ale též možná stojí za zmínku – já si s ní hrál jednou, a nějak mi přejmenovala půlku fotek nebo něco takového, tak se jí trochu bojím… Zdravím, JR
Zoner umožňuje používání zásuvných modulů. Používám Topaz a Nik a právě Nik celkem dobře umožňuje lokální zesvětlování a ztmavování. Ke hraní a vytváření zajímavých efektů je dobrý Perfect Efect.
Jinak je Vaše hodnocení softwaru pro úpravu fotografií výstižné a objektivní. Photoshop je výborný pro každodenní uživatel nebo lidi s fenomenální pamětí a tak jsem jeho používání po 10 letech definitivně vzdal.
Aha, děkuji moc za doplnění, to jsem netušil, že Zoner umí pracovat s Nik Software, to je tedy hodně šikovná věc! JR
RAWTHERAPEE 🙂
Ano ano, mám na seznamu už delší dobu, prozkoumám, díky! JR
Pokud někdo edituje na Linuxu, skvělé možnosti poskytuje darktable.
Děkuji za tip!
JR
Zkusil jsem Autodesk® Pixlr® for Windows® a je to dost tragedie.
– instalace je totalni tragedie ale nakonec se podarilo
– uzivatelsky rozhrani tragedie
– to mi stacilo a sel rovnou z pocitace ven